• SUPERKODERZY

• Zaczęliśmy nowy rok szkolny od szkolenia #Superkoderzy #FundacjaOrange.

3 września 2022r. p. Katarzyna Bednarek i p. Magdalena Śliwakowska brały udział w szkoleniu #SuperKoderzy w Katowicach organizowanym przez Fundację Orange.

Projekt naszej szkoły został pozytywnie rozpatrzony i otrzymał grant w wysokości 3000 zł na zakup robotów, które będziemy programować.

W roku szkolnym 2022/2023 będziemy realizować ścieżkę „Pogromcy języków”. Uczniowie stworzą interaktywne widowisko osnute na bazie klasycznej powieści „Czanoksiężnik z Krainy Oz”, z wykorzystaniem robotów mBot, które… odegrają rolę Dorotki! Oprócz kodowania robotów zaprogramujemy także animację, wzbogaconą o dialogi nagrane w języku obcym przez uczniów.

Jesteśmy już po pierwszych zajęciach. Przed rozpoczęciem ścieżki przedmiotowej złożyliśmy roboty. Zainstalowaliśmy na komputerach aplikację mBlock, stworzoną na bazie środowiska Scratch, która będzie nam służyła do programowania urządzenia. Poznaliśmy mBota: jego budowę i funkcjonalności, napisaliśmy pierwszy program zarządzający ruchem robota.

• #LaboratoriaPrzyszłości

W tym tygodniu odbyły się zajęcia z zestawami LEGO Education BricQ Motion, które otrzymaliśmy w ramach rządowego programu „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”. Uczniowie podczas zajęć z robotyki i programowania eksperymentowali z siłami, ruchem i mechaniką. Zestawy LEGO zawierają m.in. koła zębate, przekładnie, ciężarki i żagle, które pomagają zrozumieć podstawowe prawa fizyki. Dzieci bardzo chętnie pracowały, pomagały sobie wzajemnie. Okazuje się, że czytanie instrukcji i konstruowanie może być wyzwaniem, nauką i świetną zabawą.

• Co nowego...?

• Nasza placówka dołączyła do projektu edukacyjno-informacyjnego ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) realizowanego przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS). W czerwcu zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie, zakwalifikowaliśmy się i dzięki temu otrzymaliśmy bezpłatne urządzenie pomiaru jakości powietrza oraz dostęp do cennych treści edukacyjnych pomocnych w kształtowaniu postaw ekologicznych. Urządzenie do pomiaru jakości powietrza zainstalowano nad drzwiami wejściowymi szkoły.

Przed budynkiem szkoły zamontowano również stojaki rowerowe zgodnie z uchwałą podjętą 1 czerwca podczas Dziecięcej Sesji Rady Gminy Ładzice.