• "KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI"

• Dużego zaangażowania wymagała od uczniów naszej szkoły realizacja kolejnych zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI”. Przekazane w formie pogadanek, filmów i prezentacji informacje teoretyczne, ciekawostki oraz praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy przyczyniają się do podnoszenia świadomości naszych uczniów na problemy z jakimi na co dzień muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne.

W styczniu, w ramach obchodów Światowego Dnia Braille’a, poznaliśmy historię małego chłopca, który w wyniku wypadku stracił wzrok. Dowiedzieliśmy się jak jego problemy, potrzeba edukacji

i trudności w komunikowaniu doprowadziły do stworzenia pisma dla niewidomych. Uczestnicy projektu zostali zapoznani z alfabetem Braille’a, dzięki czemu odszyfrowywali słowa, zdania oraz pisali informacje dla swoich kolegów i koleżanek w tym języku. Wszyscy pracowali bardzo aktywnie i świetnie poradzili sobie z wyzwaniami.

14 lutego to nie tylko Święto Zakochanych, ale też Dzień Chorych na Padaczkę (Epilepsję). Święty Walenty jest również patronem tych osób. Podczas zajęć uczniowie poznali specyfikę tej poważnej choroby neurologicznej – jej przyczyny, objawy i leczenie. Najważniejsze jest jednak to, że zdobyli wiedzę, jak pomóc osobie podczas napadu padaczki i jak się nią zaopiekować po jego ustąpieniu. Oczywiście wiedza została poparta praktyką – realizatorzy projektu ćwiczyli jak prawidłowo chronić głowę chorego przed urazami oraz pozycję boczną bezpieczną, którą należy zastosować po ataku epilepsji.

• Wizyta Łódzkiego Kuratora Oświaty

• 17 lutego 2023 r. odwiedził naszą placówkę Łódzki Kurator Oświaty - Waldemar Flajszer. Celem wizyty było przede wszystkim lepsze poznanie naszej szkoły, rozmowa o jej potrzebach i sukcesach.

Wizyta tak ważnego gościa była dla nas ogromnym zaskoczeniem, ale i wielkim przeżyciem.

Otrzymaliśmy od pana kuratora książkę z dedykacją. Dziękujemy :)

• Walentynki

• Jak co roku Samorząd Uczniowski z okazji Święta Zakochanych zorganizował tradycyjną POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Na korytarzu została ustawiona skrzynka, do której wszyscy wrzucali swoje kartki i serduszka.

Dn. 14.02.2023 r. walentynkowi listonosze posegregowali pocztę i roznosili po klasach korespondencję od tajemniczych wielbicieli. Samorząd Uczniowski przygotował również kilka innych atrakcji – dyskotekę, zabawy i konkursy walentynkowe, „Randkę w Ciemno” oraz fotobudkę. Uczniowie klas I-VIII mieli okazję do wspólnej zabawy i wzajemnej integracji. Był to wesoły i wyjątkowy dzień.

• Walentynki

• W dniu 14 lutego odbyły się w naszym przedszkolu Walentynki. To wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci. Dla przedszkolaków stanowi symbol przyjaźni i właściwych relacji z kolegami i koleżankami, dlatego zajmuje bardzo ważne miejsce w kalendarzu uroczystości przedszkolnych. Podczas obchodów tego święta dzieci zostały zaznajomione z historią i tradycjami walentynkowymi, poznały również patrona, Świętego Walentego oraz wzięły udział w różnych zabawach walentynkowych. Wśród atrakcji nie zabrakło wesołych zabaw przy muzyce, z balonami, słodkiego poczęstunku, jak również rozdania kartek walentynkowych, które dzieci przygotowały w domu dla swoich kolegów i koleżanek. Każde dziecko otrzymało również słodką walentynkę - serduszko z lizakiem.

• Wycieczka do Częstochowy

• W piątek 10 lutego klasa 5 wraz z opiekunami wybrała się na seans filmowy do Cinema City do Częstochowy. "Kot w butach: Ostatnie życzenie " to amerykański animowany komputerowo film przygodowy z 2022 r. Kot w butach wyrusza w podróż, aby odnaleźć mityczne "ostatnie życzenie", dzięki któremu odzyska swoje dziewięć żyć. Czy mu się udało? Tego Wam nie zdradzimy, sprawdźcie sami, bo warto!

• Mobilne Laboratorium Przyszłości

• 9 lutego 2023 r. naszą szkołę odwiedziło #MobilneLaboratoriumPrzyszłości. Odbyły się bezpłatne warsztaty w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości - największego w Polsce projektu edukacyjno-technologicznego, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Do udziału w ćwiczeniach została zaproszona młodzież z klas V, VI i VII. Przybyli eksperci przekazali zasady działania drukarki 3D oraz tajniki sztucznej inteligencji. Uczniowie mieli również możliwość programowania robotów PHOTON. Przeprowadzone zajęcia pokazały uczniom nowoczesne rozwiązania edukacyjne z obszaru STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, tj. nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) i pozwolą lepiej przygotować naszą młodzież na wyzwania przyszłości.

• Dzień Bezpiecznego Internetu

• W nawiązaniu do Dnia Bezpiecznego Internetu przypadającego 7 lutego, uczniowie klasy 3 na zajęciach edukacji informatycznej obejrzeli filmy edukacyjne, a następnie wykonali plakat na temat zasad bezpieczeństwa w sieci.

• Podsumowanie akcji charytatywnej dla Ani Zbierańskiej

• 13.01.2023 r. zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację Ani Zbierańskiej, uczennicy pierwszej klasy I LO chorej na ostrą postać białaczki. Zebrana kwota to 4358,29 zł.

W akcję włączyli się wszyscy - zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice naszych uczniów. Udało się zorganizować kiermasz stroików bożonarodzeniowych, loterię fantową. Wszyscy chętnie kupowali popcorn, watę cukrową oraz wspomagali akcję kupując słodycze w sklepiku szkolnym. Dodatkowo wrzucali datki do wystawionych puszek. Akcję wsparli też uczestnicy festiwalu "It's Christmas-Weihnachten Time" i ich opiekunowie oraz dziadkowie naszych przedszkolaków i uczniów.

Kolejny raz nasza społeczność udowodniła, że jest otwarta i zawsze chętna do niesienia pomocy potrzebującym.

Koordynatorami akcji były Panie: Bogumiła Auguścik, Ilona Bakalarz, Jolanta Kucharska, Magdalena Janson- Zielińska, Małgorzata Motyka, Magdalena Śliwakowska, Marta Zaręba i Magdalena Zielińska.